Zavrieť

Žiadne produkty v košíku.

Obrázok tohto článku

Vinylová podlaha. Pojem, ktorý sa často objavuje v diskusných fórach. Čo si predstaviť pod pojmom vinylové podlahy? Aká je dobrá cena vinylovej podlahy? Aké sú nevýhody a výhody tohto typu? Môže byť vinylová podlaha samolepiaca? A existuje vinyl na klik? To si zodpovieme v tomto článku, takže ak chcete poznať odpoveď na akúkoľvek z týchto otázok, čítajte ďalej.

Rovnako ako iné druhy, aj vinylová podlaha prešla vývojom a dnešné podlahy z vinylu sú na míle vzdialené ich predchodcom. Najmä na Slovensku má vinyl o niečo horšiu povesť, a to z dôvodu pôvodných LVT produktov – ktoré sú odvodené od slovného spojenia Luxury Vinyl Tiles.

LVT vinylové podlahy sú tie „tradičné“ PVC podlahy. Reprezentujú pôvodnú vinylovú podlahu, ktorá je natrhu už celé roky. Sú zložené z klasického PVC jadra – čo im poskytuje ohybnosť a mäkkosť. Avšak sú ťažké, a medzi značkami bol na trhu tak vysoký kvalitatívny rozdiel, že pôvodný vinyl stratil meno.

 

Návrat vinylu vďaka komfortu aj vymeniteľnosti

Nová generácia vinylových podláh na SPC nosnej doske je však, na rozdiel od LVT podláh, horúcim hitom a v súčasnosti popri laminátoch najpredávanejším tovarom naprieč spektrom podláh. Prečo je tomu tak? Nosná doska SPC predstavuje inováciu oproti LVT, je oveľa menej ohybná. A tým pádom pevnejšia. Odolnejšia.

Nová generácia vinylov na nosnej doske SPC sa líši výrazne od svojho predchodcu. Navyše, SPC podlahy dnes dostanete na trhu s klikovým systémom, čo umožňuje pokládku plávajúcim spôsobom a spotrebiteľom šetrí náklady. Skratka SPC znamená Stone plastic composite, niektorí výrobcovia pod túto skratku radia označenie Solid polymer core. Tak či onak, nové vinylové podlahy nájdete aj pod označením kompozity, keďže sa skladajú z viacerých vrstiev.

Zloženie inovovaných SPC vinylových podláh zahŕňa viacero vrstiev, z ktorých každá prispieva k ich odolnosti voči vode, a trvanlivosti. Základná vrstva, často vyrobená z korku alebo peny, slúži ako integrovaná podložka. Tým sa eliminuje potreba ďalších materiálov pred inštaláciou. Slúži aj ako pomyselný vankúš, ktorý zvyšuje pohodlie. A tiež ako zvuková bariéra.

 

Vodotesná vrstva nad ňou je už spomínaný SPC materiál (kompozit z kameňa a plastu), ktorý chráni pred vlhkosťou a bráni napučaniu. Dizajnová vrstva obsahuje grafiku s vysokým rozlíšením a imituje drevo, kameň alebo mramor. Najvrchnejšia vrstva chráni pred poškodením. Najčastejšie je jej hrúbka 0,3 alebo 0,55 milimetra. Okrem tohto typu existuje aj samolepiaci vinyl – tenká podlaha, určená na lepenie.

Vinylová podlaha a jej cena

Cena vinylových podláh sa pohybuje v širokom rozmedzí, a v závislosti od ceny dostanete aj rôznu kvalitu. V našej ponuke nájdete rozpätie od 24,90 eur/m2 pri Gerflor Virtuo 30 (lepený vinyl) až po prémiovú kolekciu Parador Trendtime 6 4V – 52,90 eur/m2. V druhom menovanom prípade ide o vinylovú podlahu s klik systémom, určenú na pokládku plávajúcim spôsobom.

Medzi najkvalitnejších výrobcov vinylových podláh sa jednoznačne radí francúzsky Gerflor. Už viac ako 80 rokov navrhuje inovatívne produkty v celej škále podlahovín – od športových povrchov a paluboviek, cez komerčné priestory až po riešenia pre domácnosti.

V spolupráci so značkou Gerflor sme na slovenský trh priniesli úplnú novinku – kolekciu Virtuo, ktorá vytvára novú éru kombinovateľnosti. Vďaka tejto unikátnej vlastnosti sú vinylové podlahy, v ich inovovanej podobe, rozhodne voľbou, ktorú sa oplatí zvážiť. V čom spočíva nová éra kombinovateľnosti?

Virtuo je najrozumnejšie riešenie medzi vinylmi

Gerflor Virtuo totiž prináša krásne vinylové a kompozitné podlahové krytiny v rôznych hrúbkach a prevedeniach. S kolekciou si namixujete domov snov. Rovnaký dekor nájdete v prevedení vinylovej podlahy na lepenie, aj kompozitnej RCB podlahy na pokládku plávajúcim spôsobom.

A v každej z týchto druhov podláh nájdete rôzne triedy záťaže. Nechýba veľkoformátová lamela a tiež populárny herringbone – teda vzor rybia kosť. V praxi tak pri niektorých dekoroch viete mať doma vizuálne síce rovnakú podlahu, no šesť odlišných technologických riešení. Nová éra kombinovateľnosti.

Prečítajte si viac o kombinovateľnosti podláh Gerflor v našom článku – Gerflor Virtuo: Nová éra kombinovateľnosti.

 

Prečo si teda zvoliť samolepiaci vinyl?

Medzi výhody vinylových podláh patrí ich dlhá životnosť, cenová výhodnosť a široká škála dizajnových možností, čo z nich robí univerzálnu voľbu. Nezískate tu taký komfort ako pri kompozitných podlahách, keďže vinyl na nalepenie je tenší. Avšak ľahšie ho vymeníte.

A tiež môžete počítať s rýchlym nábehom podlahového kúrenia. Podlahy na podlahové kúrenie sú populárne, a vinylové podlahy Gerflor Virtuo umožňujú mať doma pekné dekory za viac ako priaznivé ceny. Francúzska kvalita, ale s cenami prispôsobenými na náš trh. Nemalou výhodou je, že vinylová podlaha do kúpeľne nepredstavuje žiadny problém.

Pri zvažovaní vinylovej podlahy je dôležité posúdiť intenzitu zaťaženia či frekvencie chôdze a prostredie plánovaného priestoru. Vinyl je vďaka svojej odolnosti vhodný aj do priestorov s vysokou intenzitou prevádzky, ale nemusí sa dobre vyrovnať s veľkou záťažou alebo ostrými predmetmi.

Ak to zhrnieme, vinylová podlaha ponúka cenovo dostupnú a univerzálnu možnosť, ktorá dokáže napodobniť luxusné materiály, ako je drevo, kameň a mramor. Vďaka rôznym dostupným typom a vzorom vyhovuje rôznym potrebám a preferenciám – o tom vás presvedčí kolekcia Virtuo alebo prémiové kolekcie Parador.

function add_custom_label_link_with_tooltip() { ?>